Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
43 posty 3 komentarze

Serafina Ogończyk-Mąkowska

SERAFINA MĄKOWSKA - Prawnik, sędzia w Sądzie Arbitrażowym przy KIG, redaktor naczelna biznesowego magazynu Business and Beauty.

Zaniżanie odszkodowań komunikacyjnych

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

...podanie rachunku bankowego jest traktowane jako wyrażenie zgody na gotówkowe rozliczenie szkody. Tego typu polityka doprowadziła nieuchronnie do powszechnego już zjawiska wypłacania poszkodowanym mniejszych niż należne odszkodowań...

Szalejąca na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych silna konkurencja istniejących i nowo powstających towarzystw ubezpieczeniowych spowodowała, że każde z nich dla pozyskania kurczącej się liczby klientów zaczęło prześcigać się w oferowaniu coraz to tańszych ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Roczna składka z tytułu polisy OC spadła nawet do kilkuset złotych. Niestety, niska wartość składki spowodowała, że ubezpieczyciele zaczęli przeznaczać coraz mniejsze fundusze na pokrycie zobowiązań z tytułu powstałych w przyszłości szkód komunikacyjnych. Tego typu polityka doprowadziła nieuchronnie do powszechnego już zjawiska wypłacania poszkodowanym mniejszych niż należne odszkodowań. Nierzadko stanowiących niespełna połowę realnej wartości szkody.

W praktyce tego typu zjawisko można zaobserwować przy okazji gotówkowej likwidacji szkody z OC sprawcy kolizji drogowej. Procedura likwidacyjna sprowadza się do oszacowania przez ubezpieczyciela kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu należącego do osoby poszkodowanej. Stosownej kalkulacji dokonuje działający na zlecenie towarzystwa rzeczoznawca, który posługuje się specjalnie do tego przygotowanym programem (np. Eurotaxglass, Audatex). W oparciu o taką wycenę ubezpieczyciel przesyła do poszkodowanego decyzję o wypłacie odszkodowania i jednocześnie przelewa wskazaną sumę na rachunek bankowy poszkodowanego, wskazany przez niego już przy zgłoszeniu szkody.

Warto wspomnieć, że czasami podanie rachunku bankowego jest traktowane jako wyrażenie zgody na gotówkowe rozliczenie szkody. W przesłanej decyzji widnieje zapis, że poszkodowany ma prawo nie zgodzić się ze sposobem załatwienia sprawy, wnosząc stosowne odwołanie do „wyższej” komórki organizacyjnej ubezpieczyciela. Efekt tego jest taki, że przeciętny poszkodowany, co do zasady zniechęcony pisaniem nieskutecznych odwołań i posiadający już na swoim rachunku bankowym określoną sumę pieniędzy, nieświadomy często realnej wartości swojej szkody, rezygnuje z doszukiwania się nieprawidłowości w – jak by się wydawało – rzetelnym zaspokojeniu jego roszczeń.

Tymczasem weryfikacja poprawności przeprowadzonej procedury likwidacyjnej może unaocznić, że wykonana na zlecenie ubezpieczyciela wycena kosztów naprawy nie odpowiada ich rzeczywistej wysokości, a wypłacone odszkodowanie nie jest adekwatne do wartości szkody. Poszkodowany może zdać sobie z tego sprawę dopiero w momencie, gdy zleci naprawę uszkodzonego pojazdu, a rachunek za tego typu usługę znacznie przewyższy otrzymane już wcześniej odszkodowanie. (…)

Robert Kornalewicz
Szymański & Kornalewicz Adwokacka Spółka Partnerska

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031