Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
43 posty 3 komentarze

Serafina Ogończyk-Mąkowska

SERAFINA MĄKOWSKA - Prawnik, sędzia w Sądzie Arbitrażowym przy KIG, redaktor naczelna biznesowego magazynu Business and Beauty.

Gierek Świętym!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

...Breżniew skarżył się, że gdyby w Polsce liczyć komunistów na palcach jednej ręki, to jeszcze dwa palce zostałyby puste. Te trzy to ponoć Kociołek, Olszowski i Albin Siwak; o Gierku nie wspominał, więc można przyjąć, że komunistą nie był.

Skąd w magazynie traktującym o pięknie i biznesie nostalgia? Ano nostalgia za pięknymi czasy, kiedy byliśmy tu na polskiej ziemi szczęśliwi, zdrowi i młodzi. Samo myślenie też jest rzeczą piękną, gdyż pozwala nam zrobić użytek z szarej substancji mózgowia, nic przy tym nie kosztując. Rozmyślania tutaj zamieszczone będą w konwencji cicer cum caule, w zależności od aktualnej sytuacji i kąta spojrzenia piszącego, z zamiarem spowodowania wyluzowania i refleksji u czytającego.

Ponieważ mamy zimę, wiszące rocznice, nie można nie poddać się refleksjom niejako politycznym, chociaż niepozbawionym wątku religijności, z zastrzeżeniem, że chodzi o religijność szerzej pojętą, obejmującą również naszych świętych Światowidów, Tryglawów i Kupałów. Tematem niniejszych rozważań będzie osoba rządzącego Polską w latach 70. Edwarda Gierka, znana jeszcze dość znacznej liczbie naszego społeczeństwa i ciągle żywa w pamięci. Znamiennym tej pamięci przykładem może być konstatacja pewnego prawicowego polityka, wygłoszona na  przedwyborczym wiecu na Śląsku: „Gierek był komunistą-patriotą”. Że był patriotą, nie ma wątpliwości, zaś czy był komunistą, wątpliwości można mieć. Ponoć w czasie któregoś ze spotkań Leonida Breżniewa z generałem Jaruzelskim, Breżniew skarżył się, że gdyby w Polsce liczyć komunistów na palcach jednej ręki, to jeszcze dwa palce zostałyby puste. Te trzy to ponoć Kociołek, Olszowski i Albin Siwak; o Gierku nie wspominał, więc można przyjąć, że komunistą nie był. Skoro nie był komunistą, to kim? Odpowiedź w świetle faktów ciśnie się sama – świętym. Oto wywód dowodowy: piszący niniejsze słowa, jako emerytowany rolnik co miesiąc dostaje emeryturę (śmieszną, ale jednak), a dzięki komu tak jest?? Dzięki Edwardowi Gierkowi właśnie. Za Gierka polski rolnik miał fiata lub ładę, budował dom i mógł jechać do Warszawy, gdzie miał prawo być gościem (za niewielką opłatą) w Domu Chłopa. Uzyskał też ubezpieczenie zdrowotne.
Wystarczyło skrzyknąć dwóch szwagrów, zarejestrować zespół i dostawało się kredyt na 2% rocznie, który po paru latach był umarzany w 25%. Że czegoś brakowało? Na polskiej wsi? Za każdą sprzedaną państwu sztukę zwierza oprócz należności były kwity na paszę, cement, cegłę, wełnę i tym podobne.
Młodzież w szkołach była uczona, oświata była darmowa. Kościoły się budowało, lud zanosił pienia dziękczynne, partyjniacy w niedzielnym czynie drogi uklepywali, aby droga do kościoła zbyt wyboista nie była. Rosły fortuny rolnicze: kurniki, szklarnie, pieczarkarnie, stawy rybne itd. Że nie było hodowli strusi i sushi w gospodzie? A kto dzisiaj zje strusia?
Je się świnie, ale świnia już nie taka – bo unijna. W aspekcie tych rozważań, li tylko rolniczych, należy zapytać: a gdzie pamięć Śląska, „gierkówki” do Warszawy, wyjazdów w Dalekie Kraje  (Bułgaria, Węgry, Rumunia, Czechosłowacja).
Wniosek nasuwa się jeden – Edward Gierek był i jest naszym świętym.
Już przed laty prasa doniosła o szykanach, jakie spotkały obywatela wielkopolskiego miasteczka w związku z tym, że w swoim ogródku postawił pomnik Gierkowi. W końcu, wzorem Michała Drzymały, musiał postawić figurę na wozie i co jakiś czas przesuwać, aby nie obrażać litery jakiegoś paragrafu.
Magazyn B&B nie jest raczej skierowany do szerokich rzesz polskich rolników, jednakże wyartykułowanie zasług ich dobroczyńcy świadczyć będzie, że miasto o nich i Wielkim Świętym też pamięta.

Business&Beauty/ Leszek Ogończyk-Mąkowski

KOMENTARZE

 • Kogoś widocznie nawet takie żarty irytują :)
  To pewnie zapobiegawczość. W końcu ironia wymaga pewnej inteligencji i lepiej dmuchać na zimne. Jeszcze ktoś nieodpowiedni to przeczyta i się rozmarzy (albo rozmaże)...
 • Tylko bez prowokacji proszę!!!
  Jeżeli ktoś bierze słowa Breżniewa na poważnie, to nie powinien mieć miejsca na NE.
  Natomiast o świętości decyduje ostatecznie papież. No i nigdy w historii kobieta nie była papieżem, ani nawet postulatorem w procesie beatyfikacyjnym.
  No chyba że NE to satyryczny portal.
 • Gierek Świętym!
  A jakiż to problem.. są tacy/takie co już uczyniły świętym Lecha Kaczyńskiego i czczą jego "relikwie" to dlaczego Gierek nie może..??

  A co...?
 • @lju 00:51:19
  Kult... 2ska wyniosl go nawet na kominy ,a moze zdjal
 • bez strachu
  w Polsce nigdy nie było komunizmu tylko socjalizm, wiec komunistów byc nie mogło.
 • @ Autor
  Faktem jest że za czasów Gierka budowano dwa razy więcej mieszkań niż teraz, dzietność była też dwa razy większa, majątek narodowy nie był własnością obcego kapitału, emigracja była znikoma, długi niższe. Opozycjonistów nie zabijano. Chyba tylko Pyjas był wyjątkiem.

  Robił tyle, ile w tamtych warunkach można było zrobić. Ale święty to on nie był. Był też Radom w 1976.
  Jego największy błąd, to przeinwestowanie, zakup energochłonnych technologii. No i nadmierne zaufanie do Kani i Jaruzela.
 • @Autorka
  Dekada Gierka to katastrofa, ale po trochu wszystkim jakoś tam się żyło. Byliśmy wtedy młodzi i to jedyny plus dla tamtych czasów. Dla elity i biurokracji to był złoty wiek, obecnie mają się o niebo lepiej, cały świat stoi przed nimi otworem. I będą popierać Tuska do końca tego ich raju. Teraz Tuska zrobią budowniczym i może"świętym", ale katastrofa Smoleńska jest tu przeszkodą. Pozdrowienia.

  Faber
 • @jaDOCENT 23:29:21
  Nie "Docent", o świętości decyduje tylko Bóg. Papież jest takim samym człowiekiem jak ja i "Docent". Niczym się od siebie nie różnimy. Tzw. wyświęcanie kogokolwiek na świętego tu na tej ziemi uważam za herezję, bo żaden człwiek nie ma do tego prawa. Lecz uzurpowanie sobie praw Bożych przez ludzi weszło w krew wielu narodom i kościołom. Poza tym tak jak było za Gierka już w Polsce nie będzie. To co wyprawia współczesna "elyta" polityczna to mały pikuś w porównaniu z Gierkiem. Afera za aferą, naród "szczeka" , a karawana jedzie dalej. Poza tym Panie "Docent", breżniew jako prosty sowiecki kacap zawsze mówił o Polsce to co myślał, więc nie ma powodu aby nie wierzyć, że faktycznie tak myślał. A na koniec to czy jakaś Joanna była kiedys papieżem czy nie, to mnie to tyle obchodzi co zeszłoroczny śnieg. Gdyby mogła być to jestem pewien, że byłaby o wiele lepszym papieżem, niż nie jeden mężczyzna.
 • -- abstrahując
  ---w rzeczywistości w jakiej Polska znalazła się po 1945r --jak mogły inaczej wyglądać LOSY POLSKI -jaką alternatywę miał Gierek ???
 • @policjant łapówkarz 08:12:59
  No cóż, wypada jedynie zazdrościć prostoty myślenia. Na tematy teologiczne nie będę zabierał głosu, bo dostatecznie dużo jest literatury na ten temat. A to czy ktoś sobie coś uzurpuje, czy nie, to mamy szereg potwierdzeń w objawieniach, chyba że ktoś wie, że wie lepiej.
  Natomiast, o ile dobrze pamiętam to wartość materiału historycznego potwierdzającego wybór kobiety na papieża nie jest w 100% wiarygodna.
  Według tego przekazu została wybrana nie przez ojców kościoła a jedynie mianowana przez władcę świeckiego. Może dla kogoś nie ma to znaczenia ale dla mnie i osób traktujących wiarę poważnie ma kolosalne znaczenie.
 • @konserwatystka 00:27:59
  Łoj, a to co znowu? Kto czczi relikwie Lecha Kaczyńskiego? To jakieś prywatne objawienie? No to chylę czoła!!!
 • Gierek Św.a Jaruzelski bohaterem narodowym
  DLA LEMINGÓW.TYLKO TYLE MOGĘ NAPISAĆ POD TYMY WYPOCINAMI NIE WIEM, CZY MŁODEJ WYKSZTAŁCONEJ Z DUŻEGO MIASTA.

  Pozdrawiam
 • Subiektywnie...
  W czasie dekady gierkowskiej kobietom przysługiwał roczny, płatny urlop macierzyński i następnie dwuletni - także płatny - urlop wychowawczy.

  Zadłużenie zagraniczne Polski na koniec roku 1980 (upadek Gierka) to - wg. informacji gazetowych z tamtego czasu - ok. 9 mld USD.
  Z tej kwoty ok. 3,5 mld USD to część kredytu zbożowego oficjalnie polskiego, ale wziętego także na zboże dla ZSRR. Mniej więcej od połowy lat 70-tych było embargo na sprzedaż m.in. zboża do Rosji.
  Podobno rozliczenia Polska-ZSRR za to zboże uwzględnione były w cenie rosyjskiej ropy naftowej.

  Zboże to transportowano masowcami o zanurzeniu większy niż dopuszczalne na torach wodnych Zatoki Gdańskiej. Było to uzasadnienie dla częściowego rozładunku na barki morskie na wysokości Helu. Następnie barki te spokojnie holowano (lub pchano) do Kaliningradu...

  Była to "tajemnica" państwowa, ale rybacy łowiący na Zatoce widzieli swoje.
 • @ninanonimowa 10:20:45
  Na tle Bieruta, Gomułki czy Jaruzela rzeczywiście wypada dużo pozytywniej.
  Ale by coś więcej na jego temat powiedzieć, to trzeba by posiadać dostęp do archiwów.
 • @liberalkonserwatywny 10:49:22
  Ten artykuł może być potraktowany przez takich mądrzejszych inaczej, własnie tak jak ty to zrobiłeś.
  Aby móc oceniać Gierka i porównywać do dzisiejszych czasów, trzeba mieć prawdziwą wiedzę a nie posługiwać się sloganami i ogłupiającą propagandą.
 • @AlterNemo 11:16:39
  Pierwsze słyszę o rocznym płatnym urlopie macierzyńskim. Urodziłam w 1975 r. i miałam 4 m-ce urlopu płatnego. Potem można było wykorzystać trzy lata urlopu BEZPŁATNEGO, do ukończenia przez dziecko 4 lat. Być może jakieś kobiety korzystały z specjalnych przepisów, w każdym razie żadna z moich znajomych.

  kaja
 • Serafina
  Skoro nie był komunistą, to kim?

  Bezprzecznie był rezerwistą Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej.
  Dwuletnią służbę zakończył w stopniu kaprala. To była inna ,zupełnie nieznana i w żaden sposób nieporównywalna do dzisiejszej kultury pieniądza rzeczywistość.
  Jak sam wiele lat później podczas wywiadu rzeka z red.Rolickim wspominał, iż ten epizod uksztaltował jego osobowość bardziej niż emigracyjny pobyt na Zachodzie. W moim przekonaniu dla badacza jego biografii jest to bardzo cenna wskazówka.
  Myślę ,że wywołała Pani ten temat kierując się dobrymi intencjami ,bowiem postać Edwarda zasługuje na otwartą i szczerą polemikę.
 • O tak w porównaniu do tuska i kolesi
  to był świętym.
 • Reklamujesz się na darmo
  I tak nikt tego waszego g....wna nie kupi.

  Do redakcji - oznaczać takie materiały, jako reklamowe!!!
 • @kaja 13:01:15
  No to chyba niewłaściwe znajome pani miała.
 • @jaDOCENT 14:16:57
  Oczywiscie, ze to alegoria.
 • @jaDOCENT 10:39:26
  Bardzo szanuję Pańskie podejście do świata, pomimo prostoty mojego myślenia, gdyż serce i duszę mam otwartą. Ale przypomnę poraz kolejny, może tym razem zbyt dosadnie. Papiestwo mnie nie interesuje. Okroili Nowy Testament według swoich płytkich umysłów, jak rzeźnik półtuszę na to co chce mieć. Inkwizycja zrobiła to co dziś robi hezbollah , talibowie i mosad (przepraszam za ewentualne błędy w pisowni ale wyniakają one z prostoty mojego myślenia). Objawienia ZAWSZE były przeciwne kościołowi. Kościół podchodził do prawdziwych objawień jak pies do jeża (np. Ojciec Pio). Dowodzi to , iż kościół nie potrafi w pełni odróżnić głosu szatana od głosu Boga.
 • --------- o Panu Gierku --epizodzik -
  --- bedac młodą i ładną :)) panną -zostałam wybrana do wręczenia kwiatów Panu Gierkowi z okazji jego przyjazdu do miasta woj. na otwarcie POTĘŻNEJ NOWOCZESNEJ INWESTYCJI --na 2 tyg.przed jego przyjazdem trwały przygotowania tzn.PICOWANIE -na dzień przed jego przybyciem -każdy pracownik zwinął swoje stanowisko pracy w starych zakładach i przewiózł do NOWYCH / zakładowy transport / -tam UPOZOROWAŁ- mozół :)) stanowiska ---Gierek przyjechał -wyraznie zły -formułki lokalnych władz mierziły go -borowik podał mi kwiaty a ja z jakąś formułką wręczyłam Panu.G. ----po ble/ ble lokalnych bonzów Gierek wyraznie ZŁY !!! powiedział !! tow. o pół roku za pózno -o pół roku !!! --NIE WIEDZIAŁ BIEDNY , że nowe zakłady -ruszyły za ROK !!!!!
 • @jaDOCENT :"Kto czczi relikwie Lecha Kaczyńskiego? "
  A, kręcą się tu takie nawiedzone istotki.
 • @ninanonimowa:" UPOZOROWAŁ- mozół "
  Pozorowanie czyli maskirowka to wymysł rosyjski przez sowietów doprowadzony niemal do perfekcji. O wioskach potiomkinowskich każdy czytał i wie... a jeszcze są tacy co spierają się o brzozę i błędy pilotów z pijanym Błasikiem... bo mistyfikacja im się w głowinach nie mieści.
 • @konserwatystka 22:29:02
  Mam wrażenie, iż jest to czysta nadinterpretacja. Tych kilka osób pozytywnie wypowiadających się, to jeszcze nie "czczenie relikwii". Stąpajmy po Ziemii!!
 • @policjant łapówkarz 21:26:53
  Całe szczęście, że pan potrafi. Zyczę dalszych sukcesów w tym względzie.
  Może by pan ujawnił co znajdowało się np. w objawieniach w Fatimie, na potwierdzenie pańskiej tezy?
 • Dodam
  Kościół to nie tylko o. Pio. Także nie tylko bł. F. Kowalska. Natomiast także za członka Kościoła uważa się prezydent B. Komorowski. Czy mam coś na ten temat napisać? Myślę, że lepiej to sobie darować. Ale właśnie takie postacie jak o. Pio, F. Kowalska, ks. Sopoćko, o. M. Kolbe znajdują właściwe
  miejsce w tym Kościele i wytyczają mu drogę. Ma pan za przykład te wzory
  więc także może tak jak one, zacząć wytyczać drogę Kościołowi.
 • @jaDOCENT 08:33:51:"Stąpajmy po Ziemii!!"
  Stąpam po ziemi w każdym momencie za wyjatkiem lotów wysokich..:))

  http://partenos.nowyekran.pl/post/37011,nie-depczmy-relikwii-kolejna-miesiecznica

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031